Salı, Ocak 16, 2007

Fişler ve ben

Selamlar,

Nihayet İncik Boncuk da blogger beta'ya sağ salim geçti. Görüntüsünü yeni şablona yükselttiğim için henüz sağ taraftaki menüleri tamamlayamadım. Fırsat buldukça linkleri ekleyeceğim. Eski yazılarımın tek tek üzerinden geçip etiketleyeceğim, böylece eski yazılarıma konularına göre ulaşabileceksiniz.

Kaç gündür vergi iadesi için fişlerle boğuşuyorum. Eşimle iş bölümü yaptık, ben okuyucu eşim yazıcı olunca benim 2-3 gündür yazmaya çalıştığım fişler nerdeyse 2 saatte bitti :)

Bilgisayarla makrolarla donatılmış excelde yazmak çok pratik, herkese tavsiye ederim diyeceğim, ama 2007 yılı için vergi iadesi olayı kalkıyormuş, bu nedenle biraz geç bir tavsiye oldu sanırım. Vergi iadesi zamanı babamı hatırlıyorum, fiş yazmak evde önemli bir seramoniydi. Saatlerce ayıklar, konusuna göre gruplar, tarihine göre sıralar, sonra da yakın gözlüğünü takıp tek tek yazardı, en zor kısmı da sanırım toplam almasıydı. Şimdi benim yerime excel topladı, sağolsun.

Yanlış hatırlamıyorsam emekliler bir aralar 3 ayda bir yazardı, sonra çalışanlar gibi yılsonunda bir kez toplu yazacak şekilde değiştirildi, daha sonraki yıllarda üç aylık maaşlarına (yıl sonunda yeterli miktarda vergi iadesi fişi vereceklerini öngörerek) bir miktar zam yapıldı. En sonunda fiş yazma uygulaması toptan kalktı. Her zaman vaktinden önce yazan ve ayın ilk gününde hazır eden babama 18 ocakta teslim edeceğimiz fişleri daha yeni yazmaya başladığımızı söyleyince "geç kalmışsınız" dedi, işyerinde kimle konuşsam herkes daha yeni yazacak. Bizim nesil biraz son dakikacı oldu galiba :)))

Önümüzdeki sene fiş yazmayacağımıza da açıkçası üzülmedim değil. Fişleri yazarken, "aa ... kebapçısına gitmişiz, yemekleri güzeldi di mi", "bu ay ne çok kıyafet almışım, indirim dönemiydi ya ondan", "... kafesine ait ne çok fişimiz var, fişleri götürsek yılın müşterisi ödülü verirler mi acaba?", "he he bana aldığın hediyenin fişini buldum"... gibi bir nostalji yaşamak eğlenceli oluyor.

Eh saat epey geç oldu, bana müsade.

Sevgiler

5 yorum:

Gulos dedi ki...

Bende daha yazmadım fişlerimi.Biran önce yazsam iyi olacak.

Adsız dedi ki...

Ben de yeni yazdım. Baktım ayın 17 si e dedim kaç gün var şurada oturdum yazdım bitirdim. İyi ki seneye yok :)
Sevgiler,

NuR dedi ki...

Neyseki bizim o derdimiz sona erdi...Size kolaylıklar dilerim. Blogundaki yenilik çalışmalarında da kolaylıklar dilerim
Sevgiyle kal

NAZLICA dedi ki...

Sabah bir yorum bıraktım ama gözükmüyor.Betaya geçmek istiyorum, arşivimi kaybederim diye korkuyorum. Sorun oluyormu. Lütfen bilgi verirsen sevinirim. Fiş için geçmiş olsun diyorum. Çok sinir bir iş, şükür kurtulduk.Sevgiler.

incikboncuk dedi ki...

Fişlerini teslim eden arkadaşlara geçmiş olsun.

Sennurcum, bizim fis olayı bir türlü belli olamadı. Bakalım uygulama nasıl olacak? Hala biriktirmeye devam ediyoruz.

Nazlıcım, aslında betaya gecmek cok zor degil. Önemli olan geçiş sırasında girdiğin gmail email adresini ve şifreni unutmamak. Daha sonra blogger'a "new" yazan yerden gmail adresin ve şifren ile login oluyorsun. Umarım geçişinde bir sorun olmaz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...