Çarşamba, Nisan 30, 2008

Belin-2

Berlin'de yaklaşık 175 müze varmış. Bunların hepsini gezmek mümkün olmadığı için birbirine yakın mesafelerde olan önemli müzeleri dolaştım. Bunun için 19 euroluk 3 günlük müze kartı satın aldım, bu kart ile yaklaşık 70 müzeye bu 3 gün içinde ek bir ücret ödemeden girebiliyorsunuz. Müze adasındaki her bir müzenin girişi 8 euro, bunun yerine isterseniz 14 euroya günlük kart alıp bu bölgedeki müzeleri tek biletle gezebilirsiniz. Hatta Berlinliler için kombine gibi yıllık müze bileti varmış, 1 sene boyunca kullarak tüm müzeleri gezebiliyorlarmış, eh 175 müze anca biter :)Mutlaka gidip görmeniz gereken müze, bence Bergama müzesi. Türkiye'den ve Mezopotamya bölgesinden getirilmiş tarihi eserler sergileniyor. Zeus sunağının olduğu salon insanı büyülüyor, diğer bölümleri ve ikinci katı mutlaka görün.Aynı bölgedeki Altes Museum'u da gezebilirsiniz, Mısır'dan getirilmiş bir çok tarihi eser var ve ünlü kraliçe Nefertiti'nin büstünü görebilirsiniz. Zamanınız varsa Alte Nationalgalerie'yi de görebilirsiniz.
Bergama müzesi çok büyük olduğu için 2 günümü bu bölgede geçirdim, 3. günümü ise Kulturforum'daki müzelerde geçirdim.

Resim müzesi : 13-18.yy arasına ait tablolar sergileniyor.Sanat eserleri müzesi : Farklı dönemlere ait sanat eserleri sergileniyor, hatta özel bir bölümde nasıl yapıldıkları/hangi aletlerin kullanıldığı anlatılıyor. En alt katta ise 20.yy ve 21.yy ait, sanat eseri olmuş veya olmaya aday modern tasarımlar da var.


Tüm müzelerin girişinde üzerinizdeki kaban/mantolar portmantoya bırakılıyor, içeride flaşsız fotoğraf çekmek serbest. Ayrıca girişte ücretsiz hizmet olan sesli rehber alıp eserler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. ( bazı ülkelerde bu sesli rehber ücretli oluyor ) Müzeler genellikle sabahları saat 10'da açılıp 18'de kapanıyor, Perşembe akşamları ise saat 22'ye kadar açık, pazartesi günleri bir kısmı kapalı, gezi planınızı yaparken müzelerin açılış ve kapanış saatlerini mutlaka kontrol edin.

Gezdiğim tüm müzelerin içindeki cafe ya da restoranlar gayet güzel, yemekleri lezzetli ve dışarıdaki restoranlara göre fahiş fiyatları yok. O kadar dolaştıktan sonra elma suyu ve soda karıştırarak hazırlanan Apfelschorle iyi geliyor.

Büyük ve kalabalık müzelerde etrafı izleyen çok fazla müze görevlisi var, en ufak şeyde uyarıyorlar. Özellikle tarihi eserlerin olduğu salonlarda mutlaka nem ölçer var, ışığın şiddeti özel ayarlanmış. Hatta kaya üzerine ince ince oyularak yapılmış bir duvar var, onun olduğu odaya girince tavandan hafif hafif su buharı püskürtülüyordu.


Biraz değişik bir bilgi olacak :) Gezdiğim tüm müzelerdeki tuvaletler çok temizdi ve ücretsizdi. Hatta Mısır eserlerinin olduğu müzede tuvalet sadece girişte ya da çıkışta değil, müzeyi dolaşırken kullanabilmeniz için sergi salonlarının arasında bile var. El kurulamak için geri dönüşümle elde edilmiş kağıt havlular kullanılıyor.

Aslında çok fotoğraf var, buraya koyacaklarımı seçmekte epey zorlandım :)

1 yorum:

Betül dedi ki...

Ne kadar güzel anlatmışsın, gidip görmüş kadar oldum, :)) ayrıca gitmek isteyenler içinde çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Paylaşımın için teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...